Bejárati ajtók
Homlokzati nyílászárók - árnyékolástechnika

Homlokzati nyílászárók - árnyékolástechnika (10)

2009. január 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 28.

Beépítés utáni utómunkák

A műanyag nyílászáróknál a profilon lévő védőfóliát a beépítés után 2-3 hónapon belül el kell távolítani, mert a védőfólia ragasztó anyaga károsíthatja a profilok felületét /nem v. nehezen jön le/. Fa nyílászáróinkat védőfólia nélkül szállítjuk.
A beépítést követően meg kell védeni a profilok és üvegek felületét, de kerülje a profil felületbe diffundáló és maradandó elszíneződést okozó ragasztószalagok alkalmazását. Ez különösen fa nyílászáróknál lehet probléma, mert az erős napsütsétől /UV hatás/ néhány nap alatt is ráégett védőfólia a lazúros felületről nem vagy csak sérülésekkel távolítható el. Csak UV stabil védőfólia használatát javasoljuk.

A profilra és üvegre kerülő száraz vakolatot bő vízzel kell lemosni, ellenkező esetben karcolást okozhat. Ügyeljen arra, hogy a vasalatba, a mozgó alkatrészekhez vakolat ne kerüljön !

Tisztítás, karbantartás

A műanyag- és üvegfelületek speciális karbantartást nem igényelnek, tisztításuk a kereskedelemben kapható, vízzel higítható karcmentes tisztítószerrel történhet.

A makacs olajos, zsíros szennyeződések eltávolítására aromás higítószerek (pl. háztartási lakkbenzin) alkalmazhatók (kivétel: festett profilok !).

Tilos agresszív - a PVC-t oldó vegyszerek -, dörzsölő hatású tisztítószerek és éles eszközök (pl. kés, drótkefe) használata !

A tömítéseket évente egyszer ajánlatos szilikonos v. glicerines ruhával áttörölni.

A vasalatelemek - sarokpánt, zárfogadók, zárszerkezetek - évente egyszeri olajozást igényelnek, hogy hosszú élettartamukat megőrizzék.

Amennyiben a szerkezetek nyitásánál-csukásánál akadást észlel, a vasalatok utánszabályozása szükséges.

A vasalatok karbantartása, utánállítása

Az ablakok vasalata a gyártás és beépítés során beállításra kerül, előfordulhat azonban, hogy természetes mozgásokból adódóan ill. a sokévi használat után a szárny nyitáskor-csukáskor akad. Ilyen esetekben a vasalatok segítségével lehetséges kis mértékű utánállítás.

Az utánállítást nagyon körültekintően végezze el, vagy bízza szakemberre!

utanallitas
1. ábra 2. ábra 3. ábra

Az 1. ábrán látható módon a szárny a tokhoz képest a sarokvasalaton 4 mm-es hatszögkulcs segítségével vízszintes kulccsal a sarokpont körül billenthető és függőleges kulccsal emelhető-engedhető.

A 2. ábra a szárnyon lévő felső bukó vasalat adta állítási lehetőségeket mutatja. A bukóolló végén a szárny billenthető (emelhető-süllyeszthető).

Előfordulhat, hogy a szárny nem zár kellően. A 3. ábra szerint a kilincs által mozgatott záróelem elfordításával a zárónyomás csökkenthető ill. növelhető. A 2. ábra szerint a bukóolló alsó részén szintén a zárónyomás változtatása érhető el.

Garancia

Az általunk szállított szerkezetekre öt év szavatosságot, ill. ezen belül egy év teljes körű garanciát vállalunk. (egyes esetekben a keretszerkezetre 5 évnél több a gyártói garancia).
Az átadás utáni üvegtörés nem garanciális!
 

Dátum: 2011. október 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 28.

A megfelelő termék választásán kívül legalább ilyen fontos az igényes és szakszerű helyszíni kivitelezés.

Nézzük a kérdéseket egy új építkezésnél!

Mikor kerüljön sor az ajtók-ablakok elhelyezésére? Ablakszerelő v. a kőműves építse be? Milyen egyéb szerkezetekkel foglalkozzunk?


beepites1
Szerencsésebb a nyílászárók elhelyezése a belső vakolás és az aljzatbetonozás után 1-2 héttel évszaktól-időjárástól függően. Ilyenkor van lehetőség a bevitt nedvesség elpárolgására, a falak-aljzatok kiszáradására. Arról nem is beszélve, hogy a szerkezetek sérülésének veszélye csökken. Kompromisszumos megoldás az un. belső "káva" /a nyílás belső éle és a nyílászáró közti falszakasz/ vakolásának elhagyása, ez utólag is viszonylag egyszerűen pótolható. Ez megoldja az elhelyezési hézag eltakarásának problémáját is. A vakolat és az ablak eltérő mozgása viszont a csatlakozás repedését eredményezi, ezt rugalmas tömítőanyaggal /festhető akril/ érdemes hézagolni. Ebben az esetben a takaróléc elhagyható.

Előfordul, hogy valamilyen ok miatt /lopás elleni védelem, téli időjárás, stb/ a belső vakolás előtt kell a szerkezeteket elhelyezni. Ilyenkor a vakolásnál meg kell védeni a nyílászárókat /be kell fóliázni/, ügyelni kell arra, hogy a vasalatokba habarcs NE kerüljön, mert a garancia elveszik!

A nyílászárók vízszintbe-függőbe állítása, megfelelő rögzítése önmagában nem bonyolult feladat, de itt is sok hibát el lehet követni. A szárnyak utánállítása, műanyag szerkezetnél esetleg "üvegezése" már komolyabb szakértelmet igényel! A szakszerűtlen beépítéssel mindent el lehet rontani, ill. egy jó szerelő viszont néha csodát tud tenni. Csak szakemberre szabad a nem kis értékű ajtók-ablakok szerelését bízni. A megfelelő beállításért, az akadálymentes nyitásért-zárásért /megfelelő termék esetén/ kizárólag a szerelő a felelős, rajta a garanciát is számon lehet kérni. A GS Ablak Kft egy év teljes körű garanciát vállal az általa elvégzett munkára, ill. a szerelési árak tartalmazzák a beköltözés előtti végbeállítást szükség esetén.

Esetenként elhúzódhat a beépítés, előfordul, hogy az ajtó(k) nem kerülnek be az ablakokkal egy időben állagmegóvás céljából.

beepites2
A redőnyök időbeni elhelyezése változó. Az un. fölépített redőnyöket /befelé néző tokkal/ a nyílászáróra ráépítve egyszerre kell elhelyezni, az eléépített vakolható külső tokos redőnyöket, zsaluziákat a nyílászáró beépítés után, de a külső vakolás előtt. Az egyszerű külső tokos redőnyök elhelyezése a komplett külső vakolás után történik.

Ne feledkezzünk meg a párkányokról sem. Az ablakok alján un. párkányfogadó elem kerül elhelyezésre, amely a külső-belső párkányok korrekt fogadására szolgál, legyen az lemez jellegő /alumínium, Lindab, réz/, vagy 2-3 cm vastag kamrás PVC, kő, műkő, stb. A belső párkányokat vakolás után a festéssel egyidejűleg, a külsőket vakolás közben vagy után kell elhelyezni. Természetesen szakembereink ezeket is vállalják.

A nyílászáró cserénél általában komplett szolgáltatást kell nyújtani. Ideértve a meglévő szerkezetek bontását, az újak beépítését, párkányok-redőnyök elhelyezését, a külső-belső helyreállítási munkákat, hézagtakarásokat, általában a bontott szerkezetek elszállítását is. Nyílászárót szeretnék cserélni?

Ezek egymás után, a mennyiségtől függően szinte egy időben történnek, egy jól szervezett gyors munkával sok időt /így pénzt/, és bosszúságot lehet megtakarítani. Érdemes a bontással járó porról is tájékozódni, és a bútorok, használati tárgyak letakarásával erre felkészülni
 
szerda, 24 március 2010 03:05

Napvédelem, árnyékolás, rovarhálók

Írta:

Dátum: 2010. augusztus 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

A napvédő üvegezésen kívül természetesen nagyon sok külső és belső oldali árnyékolástechnikai megoldás létezik. Általánosan elmondható, hogy a külső oldali megoldások hatékonyabbak, mert a nap melegét a nyílászárón, így a lakáson kívül rekesztik. A nyílászárókhoz a redőnyök, a zsaluziák (lamellás árnyékolók) a zsalugáterek, rovarhálók kapcsolódnak leginkább, így most ezekkel foglalkoznánk.

A beépített nyílászárók megfelelő előkészítése a redőnyök fogadására nagyon fontos feladat, tehát célszerű időben eldönteni: szeretnénk-e redőnyt, zsaluziát, s ha igen, milyet?
Új épületeknél elsősorban a vakolható megoldások a jellemzőek. Akár redőny, akár zsaluzia készül, nagyon gondosan kell megtervezni a nyílás feletti áthidalót, ügyelve az árnyékoló doboz mögötti megfelelő hőszigetelésre. A napi kivitelezési gyakorlatban ez nagyon sokszor probléma!

Redőnyöknél a kézi mozgatás esetén a gurtni bevezetését érdemes végiggondolni. Az ablak pántos oldalán /ha itt kell megoldani a bevezetést/ szinte minden esetben tokszélesítés szükséges. Erre érdemes odafigyelni, mert előfordulhat, hogy az ablakszárnyat az automatától /gurtnisdoboz/ nem lehet 90 fokban kinyitni.

Motoros mozgatás esetén nincs ilyen probléma. Itt a működtetés történhet kapcsolóval vagy távirányítóval, akár programozott vezérlés is lehetséges. Figyelem: áramszünet esetén a redőnyök nem mozgathatók!

Külső tokos redőnyök

kulsotokos redony
A legegyszerűbb műszaki megoldás az utólag a nyílászáró elé szerelhető látszó külső tokos redőny. Esztétikailag a legkevésbé szép, de egyéb okok miatt a leginkább alkalmazott megoldás. Célszerűen kész felületű /vakolt v. burkolt/ falnyílásba kerül az építkezés befejező fázisában. Régi épületeknél sokszor az egyetlen szóba jöhető redőny megoldás. A tok anyaga többrétegű bevonattal ellátott acél v. porszórt alumínium lemez, a redőnylábak ill. teríték műanyag vagy alumínium.

Mivel a redőny az ablak előtt van, így belóg az üvegfelületbe, fényt vesz el. Szokásos megoldás az ablak felső tokszerkezetének szélesítése /toldózása/, mely a redőnyszekrényt belülről takarja. Rendkívüli előnye a könnyű javíthatóság, cserélhetőség, hiszen az épület egyéb részeit nem kell megbontani a leszereléséhez.

Vakolható külső tokos redőnyök

vakolhato redony

A redőny a nyílászáró elé kívülről, arra rászerelve, de a nyílászáró tetejétől kb. 15 cm-t feljebb tolva kerül elhelyezésre. Nem lóg be az ablakba, viszont eltolt síkú /külső oldal feljebb/ áthidaló kialakítása szükséges. A redőnydoboz egy vakolósínt kap ill. a doboz előtt styrodur /poliuretán/ szigetelést a vakolhatóság biztosítására. Ez a felület így a falsíkkal egybe vakolható. A redőny javítása kívül, a tok alján lévő szerelőfedél levétele után lehetséges. A felhasznált anyagok az előzőhöz hasonlóak.

Beépítése a nyílászáró beépítés után, a külső vakolás előtt szükséges.  

A műszaki megoldás - ár - esztétikum szempontjából a legjobb variáció, új épületnél igényesebb esetben kedvelt megoldás. Régi épületnél az áthidaló megléte miatt csak ritkán alkalmazható.


Föléépített belső tokos redőnyök

A redőny a nyílászáró tetejére rászerelve, a belső tér felé néző tokkal, a nyílászáróval egyidőben kerül elhelyezésre. Általában lépcsős áthidaló kialakítás szükséges /itt a belső oldal kerül feljebb/, a külső oldalon így ún. kötényfal alakul ki, mely kívülről takarja a redőnyszekrényt. A redőnytok kb 18-20 cm magas. A tokot belülről elburkolni nem vagy csak részlegesen szabad, mert a javítás lehetőségét a belső tokburkolat kipattintásával kell biztosítani. A redőnytokon belül elhelyezett formára vágott styrodur /poliuretán/ hőszigetelés biztosítja a megfelelő hővédelmet.

A redőnytok készülhet a külső oldalon vakolósínnel, ebben az esetben nem kell a lépcsős áthidaló kialakítás, hiszen a vakolható külső tokos redőnyhöz hasonlóan kerül a külső rész kialakításra.

Ezt a föléépített redőny megoldást alkalmazzák új épületeknél is, de ideális a régi típusú belső tokos redőnyös ablakok cseréjénél.


Zsaluziák - raffstore-ok /külső lamellás árnyékolók/

hellazsaluNapjainkban a használatuk az irodaépületekről egyre inkább átterjedt a lakóépületekre is. Nem véletlen, hiszen a redőny a napvédelmet csak sötétítés mellett éri el. A nappali tartózkodásra szolgáló helyiségeknél viszont ez komoly probléma. A zsaluziák viszont erre kiválóan alkalmasak, hiszen a leeresztett zsalulevelek tetszés szerint nythatók-zárhatók a napsütéstől függően. Nagyméretű, akár 3-3,5m széles elemekben is gyárthatók, tetszés szerint napfény- és szélérzékelővel ellátva. Mozgatásuk célszerűen motoros /távirányítóval, kapcsolóval/. A redőnyökhöz képest magasabb árfekvésben érhetők el, de praktikusságuk miatt egyre többen választják.

Sok esetben ezt is vakolható dobozzal szereljük, de sokszor készül látszó dobozos változatban is.

Lehet kombinálni egy épületen belül a redőnyökkel, helyiségektől/funkciótól függően.


Zsalugáterek

A zsaluk kedvelt árnyékolók különösen fa nyílászárók esetén. Ma már megfelelő vasalattal igényesen, jó minőségben biztonságosan gyártható. Tervezésénél ügyelni kell az ablakok mellett a zsalutáblák nyitásához elegendő szabad falfelületre. Célszerű minél kisebb szárnyakat választani, 80-90 cm-nél nagyobb egy irányba nyitandó táblaszélesség nyitás esetén csuklópántos /harmonikaszerűen összehajtható/ zsaluk készíthetők.

Léteznek ún. zárt lamellás ill. ferde /nyitott/ lamellás fix zsaluk /itt a zsalulevelek nem mozgathatók/, ill. mozgatható lamellás szerkezetek egyaránt. A zsalutáblák mozgatása történhet a szokásos módon kézzel vagy belülről hajtókarral /kényelmesebb/

Anyagukat tekintve a fa zsaluk természetesebbek, de készülnek műanyagból, alumíniumból is ilyen szerkezetek.


Rovarhálók, napvédő hálók

A legegyszerűbb megoldás a fix rovarháló, itt a keret alumínium, esetleg műanyag. Rögzítés a nyílászáróhoz kapcsokkal esetleg csavarozással. Fontos a belülről szerelhetőség /egy-egy kivételtől eltekintve/

Népszerűek a mozgatható rolós szúnyoghálók, önálló szerkezet esetén itt egy alumínium tokban elhelyezett rugós tengelyre csavarodik a háló. Lehúzott állapotban az alsó zárólécbe beakasztva, vagy oldalra rögzítve lehet a hálót fixálni. 

Élettartamát a rugó minősége határozza meg, javasolt a rovarháló időnkénti felhúzása a nyári hónapokban is a rugó elfáradásának megelőzése miatt. A javasolt max. méret kb. 2 m2.

Elhelyezhető a szúnyogháló tengely a redőnyszekrényben is, ilyenkor a redőny és a háló egymás előtt ún. dupla redőnylefutóban mozgatható egymástól függetlenül. Fontos szempont a javíthatóság /pl. sokadik emeleten beépített vakolható tokos redőny esetén is tudni kell rugót, vagy hálót cserélni/

Nagy méretű hálók esetén alu. keretes nyitható ajtók, vagy alu. keretes tolóajtók, ill. pliszék készíthetők.

Az egyszerű rovarháló helyett ezekbe a szerkezetekbe sűrű szövésű ún. napvédő hálók is tehetők, a nap melegének akár 50-70%-át is képesek ezek a hálók kiszűrni.

 

Dátum: 2009. augusztus 31. - Utolsó frissítés 2018. január 27.

A nyílászárók felületének 70-85%-a üveg, tehát az üveg hőszigetelő képessége nagyrészt meghatározza a komplett nyílászáróét is. A mérőszám az átlagos hőátbocsátási tényező /"Ug" érték/, mely minél kisebb, annál jobb az üveg hőszigetelő képessége.

A 2 rtg-ű hőszigetelő üvegezés /azaz: 4 mm low-E üveg - 16 mm légrés - 4 mm float üveg/ argon gáz töltéssel /hőátbocsátási tényező: u=1,1-1,0 W/m2K/ ma már az alap, ennél rosszabb üveget homlokzati nyílászárókba szinte nem gyártanak. Speciális /2 oldali lágyfémbevonatos, azaz low-E/ üvegezéssel két rétegben is elérhatő az Ug=0,9 W/m2K érték, de ez kevésbé gazdaságos, nagyon ritkán alkalmazzák.

Ma már /2018 jan. 01-től/ új lakóépületeknél előírás a teljes nyílászáróra vonatkozóan az Uw<1,15 W/m2K érték, amelyet általában 3 rétegű üvegezéssel érnek el. A nyílászáró keretszerkezetétől függően ez 36-48mm-es összvastagságú üveget /2x12-2x18mm-es légréssel/ jelent. Kétoldali low-E üveggel így Ug=0,7-0,5 W/m2K értéket lehet elérni. Az alsó érték már passzív házaknál is alkalmazható.

Nem keverendő össze a hőszigetelés a nap/fény/ védelemmel, noha a két dolog némiképp összefügg. Míg a fokozott hőszigetelő üveg a nap melegét és a napfényt beengedi a lakásba, elsősorban a belső hő kiáramlását akadályozza meg, a napvédő /reflexiós/ üvegek elsősorban a napfény belépését csökkentik. A napvédelem és a hőszigetelés együtt un. kombinált/multifunkciós üvegekkel érhető el,

Passzív épületeknél fontos a téli napenergia ablaküvegen keresztüli beáramlása/hasznosítása, ide ennek megfelelő speciális üvegeket használnak.

A hőszigetelés természetesen a tok- és szárnykereteknél is fontos. A fa nyílászárók keretének hőátbocsátása a vastagságtól függően változik. 68 mm-nél kb. Uf=1,5-1,6, míg 90-100mm-es keretszerkezeteknél Uf jellemzően 0,8-1,0 W/m2K

A műanyag nyílászáróknál a 70-76 mm-es, ötkamrás profiloknál Uf~1,2-1,3, a több kamrás, 82-90 mm-es profiloknál Uf=0,9-1,0 W/m2K körüli értékek a jellemzőek.

Természetesen ennél vastagabb keret, ill. kombinált anyagú /pl. fa-hab-alu/ keretszerkezeteknél ez az érték akár 0,6-0,7 értéket is elérhet.

A külső zaj elleni védelem, különösen nagy forgalmú utak mellett fontos előfeltétele az egészséges lakás és életkörülményeknek. A 4-16-4 mm hőszigetelő üveg hanggátlása 33-34 dB, amely normál körülmények között megfelel. Nagyobb zajterhelésnél a zajvédelem vastagabb egy- vagy műgyantával ragasztott többrétegű üvegekkel ill. speciális /SF6/ gáztöltéssel javítható akár 50 dB körüli értékig is.

A passzív biztonsági üvegek az emberek üveg által okozható komoly sérülésektől való védelmét jelentik. Ezek az edzett ill. a biztonsági fóliával bevont üvegek

Az aktív biztonsági üvegek a vagyon és/vagy személy védelmét jelentik támadással szemben. Ezek a minősített A-B-C kategóriás dobás-áttörés ill. golyóálló üvegek.

A belátást gátló üvegek a különböző mintás katedrál üvegek /fatörzs, delta, csincsilla, stb./, ill. különböző színes díszüvegekkel lehet még a nyílászárókat ellátni.


Delta, fehér

Fatörzs, fehér

Fatörzs, bronz

Csincsilla, fehér

Csincsilla, bronz

Flutis, katedrál, fehér

Square, katedrál, fehér

Niagara

 

Dátum: 2010. augusztus 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

A fa és műanyag nyílászárók vasalatrendszerei lényegében nem különböznek egymástól. Kivéve természetesen az anyag és keresztmetszeti méretek különbözőségéből adódó apróságokat, ill. a különböző gyártók egyedi megoldásait.

ABLAK- ÉS ERKÉLYAJTÓ VASALATOK

A zárszerkezetek az évek során folyamatos fejlődésen mentek keresztül. A kétfunkciós vasalatokat /nyíló - zárt állás ill. bukó - zárt állás/ felváltotta a nyíló-bukó vasalat. A hagyományos hármas funkciót mindenki ismeri:


Az újabb és korszerűbb rendszerek már tartalmaznak egy negyediket is, az ún. rés-szellőző állást. Ez 45 fokban a bukó és nyíló kilincsállás között az ablakszárnyat 5-15 mm-t nyitva tartja /rögzített állapotban/, ezzel biztosítja a folyamatos szellőzést. Ezzel elérkeztünk napjaink egyik leglényegesebb szakmai kérdéséhez. Hogyan biztosítsuk a szellőzést a szinte tökéletes légzárás és hőszigetelés mellett? A rés-szellőző funkció az egyik lehetséges válasz a kérdésre. Érdemes ilyen vasalatot választani!

A kétszárnyú középen felnyíló ablakoknál a másodszárny peremretesszel /alsó-felső kis retesz/, igényesebb esetben nyitókarral működik.

A zárszerkezeteken a zárónyomás szabályozására alkalmas zárgörgők, a 3 dimenzióban állítható pántok már alapkövetelmények. Ide tartozik egyre inkább a hibás működtetést gátló is /nyitott állapotban a kilincs nem fordítható el, megakadályozandó ezzel a szakszerűtlen kezelésből adódó balesetveszélyes helyzeteket/.



A biztonsági záróelemek alkalmazása jelent további különbségeket. Az alapváltozaton általában alul 1db ilyen ún. gombafejes záróelem van. Az alsó rész védelme az egyik legfontosabb feladat, hiszen ez a leginkább "támadott" felület. További gombafejes záróelemek helyezhetők el a felső sarkoknál, esetleg az összes zárási ponton - egyre inkább biztosítva a nyílászárót felfeszítés ellen. Természetesen ezzel összhangban az üvegezés biztonságáról is gondoskodni kell. A normál kilincsek mellett léteznek biztonsági kilincsek is. Ezek a kilincs elfordítását nehezítik meg /pl. gyerekzár/

A vasalatok felületkezelése is változott. A régi "aranysárga" színű, ólmot is tartalmazó bevonat már a múlté, a korszerű ólommentes felületi bevonat "ezüstös" színű.

A különlegességet kedvelők számára létezik teljesen rejtett vasalat is, itt a teljes vasalatrendszer /az ablakpántok sem látszanak/ a tok és szárny között rejtve található. Ma már ez bátran választható opció, kiforrott a technológia.







BEJÁRATI AJTÓ VASALATOK

A bejárati ajtó sok tekintetben különbözik az ablakoktól-erkélyajtóktól. Ilyen a zár is, hiszen egy bejárati ajtó zár /ill. kilincs/ teljesen máshogyan működik.

Alapesetben a gyártók általában egy zárbetétes, 4 görgő + zárnyelv felépítésű kilincs működtetésű biztonsági zárat kínálnak. Normál használatnál csak egy ponton, a zárnyelvnél történik az ajtó rögzítése. A többi zárelem /a csap és a görgők/ zárása a kilincs felhúzásával vagy a kulcs elfordításával történik. Egy egyszerű zárbetéttel alkalmazva mindez nem jelent komolyabb biztonságot, viszonylag könnyű befeszíteni.

A kétszárnyú ajtók másodszárnyainak alsó-felső stiftes rögzítése pedig még ennél is könnyebben támadható pontot kínál a behatolásra.

A biztonsági zárak a min. 2 acélcsapos vagy 2 kampós kivitelnél kezdődnek, itt már legalább három komolyabb, az ajtótok acél merevítőjébe kapaszkodó zárási pontot kell befeszíteni. A második cilinder tovább növeli a biztonságot különösen, ha egy plusz acélcsapot mozgat, és nem csak a zárszerkezetet reteszeli. Természetesen itt is több lehetőség van. Ezeket már a Magyar Biztosítók Szövetsége /MABISZ/ is biztonsági zárként fogadja el.

 

Dátum: 2010. augusztus 31. -  Utolsó frissítés: 2018. január 27.

A választott anyag meghatározza a színezés-felületkezelés lehetőségeit, ezért erről anyagonként érdemes beszélni.

1. MŰANYAG NYÍLÁSZÁRÓK

Az alapszín egyértelműen a fehér, homogén keresztmetszettel, a termékek jelentős része így készül. A műszaki tulajdonságok itt a legjobbak, a felület kevésbé sérülékeny, a hőmérsékletváltozásból adódó tok- és szárnyprofil tágulás-összehúzódás max. kb. 1mm/m az évszakok változása során. Ez a vasalatok pontos beszabályozásánál lényeges szempont.

Készülnek magas nyomáson kasírozott gyári fóliával profilok különböző homogén színekben /antracit, piros, zöld, szürke, stb./ ill. fautánzatú színekben /arany tölgy, dió, mahagóni, stb./.

A fólia lehet csak kívül, kívül-belül esetleg csak belül. A színválaszték ma már elég széles, A színfelár függ a fóliázott oldaltól/oldalaktól, a konkrét színtől /alapszín v. egyedi szín/ esetenként a mennyiségtől. Ez 15-20%-tól 40-60%, speciális esetben ennél több is lehet.

A másik lehetőség a festés, szintén kívül és/vagy belül ill. teljes keresztmetszetben /középen is/. Több rétegben alapozó ill. fedő rétegeket hordanak fel a profilra. A szín tetszőleges, általában a RAL színskála alapján dolgozunk. A felár itt is általában 15-20%-tól kb. 50%-ig terjed. A műanyagfestés nagyon kényes művelet, csak kevés helyen van megfelelő szakműhely. A felület sérülékenyebb, mint a fólia, nehezen javítható, tisztításánál fokozottan kerülni kell a súroló-maró anyagokat. Egyre ritkábban, egyre kevesebb gyártónál rendelhető.

A harmadik lehetőség /amely csak a Gealan rendszernél létezik/ a külső oldali acryl bevonat. Ez a profil extrudálásakor kerül a külső falra megfelelő vastagságban, így anyagában színezett felületről beszélünk.

Léteznek speciális felületek is - új fejlesztés a Veka Spectral felülete /speciális ultramatt festett-fóliázott nagyon elegáns felület/

A kívül színes profilok hőtágulása a fehérhez képest akár 2-3 szoros is lehet a színtől függően, ez a vasalatok beállításánál okozhat nehézségeket.



2. FA NYÍLÁSZÁRÓK

Kétféle felületről beszélhetünk. Felületkezelés nélküliről /v. alapkezeltről/ ill. felületkezeltről. Az alapkezelés mindenképpen javasolt, ez rovar-, gomba- és lángmentesítést ill. felületkezelő alapozást jelent. Erre kerülhet rá a beépítés előtt v. után a helyszíni, általában kézi festés, lazúrozás. Ezek minősége, felülete, élettartama, de az ára is kisebb, mint a gyári felületkezelésé. Fontos a mielőbbi felületkezelés a környezeti hatásoktól való védekezés /UV sugárzás, magas páratartalom, stb/ szempontjából.

A gyári felületkezelés több rétegű alapozó- és fedőrétegek felhordását jelenti állandó és megfelelő hőmérséklet, páratartalom és technológia mellett. A felület minősége és élettartama lényegesen jobb. A festék lehet lazúr, különböző pigmenttartalommal /kevésbé vagy jobban fedi a fa rajzolatát/ ill. teljes fedő festék tetszőleges RAL színben. A gyári festés felára kb. 15-40%, a festés-csiszolás minőségéről mindenképpen érdemes meggyőződni a gyártónál/forgalmazónál bemutatott mintaszerkezeteken. A GS Ablak Kft kizárólag gyári felületkezelésű homlokzati nyílászárókat értékesít.


3. KOMBINÁLT ANYAGÚ ILL. ALUMÍNIUM NYÍLÁSZÁRÓK

Az alumínium felületek porszórt vagy festett kivitelben készülnek tetszőleges színben. A felület tartóssága az előzőekhez képest itt a legjobb, utókezelést gyakorlatilag nem igényel. A kombinált anyagú nyílászárók felületképzési lehetőségei az alkalmazott anyagoktól függően megegyeznek a fent leírtakkal.

 

kedd, 23 március 2010 10:00

Milyen anyagból?

Írta:

Dátum: 2011. október 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

A kérdés általában a következő: fa vagy műanyag ? Esetleg alumínium, ill. ezek kombinációja? /Az acél nyílászárókról itt nem beszélnék, hiszen lakossági vonalon ma már nem nagyon jön számításba./ Nézzük a jellemzőket - szándékosan nem előnyt vagy hátrányt írok, hiszen egy-egy tulajdonság kinek-kinek lehet jó vagy rossz egyaránt - de tudni kell, hogy mindegyik anyagból lehet kiváló minőséget, szépet és használhatót választani. 

faalu ablak

Az alumínium nyílászárókat családi házakban ritkán alkalmazzák. Véleményem szerint egyedi, speciális esetekben lehet ez a jó megoldás. A kombinált anyagú nyílászárók viszont egyre nagyobb teret követelnek maguknak, hiszen már régóta látni PVC-alumínium, fa-hab-alumínium, alumínium-fa anyagú szerkezeteket is.

Ezek általában felső kategóriás termékek és magasabb árszintet képviselnek. Az ok ezen típusok alkalmazásánál az időtálló-elegáns külső biztosítása mellett a barátságos belső felület. Praktikus megoldás fa vagy műanyag nyílászárókon a rátét alumínium burkolat, amely eleganciát ad a külső felületnek és /különösen fa ablak esetén/ védi azt az időjárás viszontagságaitól. A típustól függő kb. 50-70% felárral azért mindenképpen számolni kell.

Az igazi kombinált nyílászárók viszont nem rátét burkolattal készülnek, hanem szerkezetük áll két- vagy többféle anyagból. Itt már sok szempont érvényesülhet. Lehet cél az egyedi-exclusive design, vagy a speciális hőszigetelés, lehet cél a hatalmas méretű üvegtáblák alkalmazása, esetleg ezek kombinációja, hogy csak a leglényegesebbeket említsem. Itt már a konkrét cél(ok)hoz kell a konkrét speciális terméket kiválasztani.

  1. FA NYÍLÁSZÁRÓK

A fa egy élő organikus építőanyag, fajtájára jellemző erezetével, csodálatos színeivel, mozgalmasságával, kecsességével. Él, ezért szeretetet, törődést igényel, amit sajnos hajlamosak vagyunk elfelejteni. A fát annak ajánlom, aki azonosulni tud ezzel a szemlélettel, a természetes anyagokat kedveli, az évek folyamán gondozza, ápolja nyílászáróit. Fa termékeink

A fa ablakok esetén a keret célszerűen 3 ütközéses keresztmetszet, legalább 1, de inkább 2 vagy 3 gumitömítéssel. Fontos a szárított alapanyag, amely - ha a gyártó igényes - már nem probléma. A megfelelően összeállított és száraz 3-6 rétegű rétegragasztott alapanyag biztosítja a vetemedésmentességet. A fűrészfogas hossztoldás pedig - ugyan nem mindig szép, de - a fahibák kivágása után is gazdaságos anyagfelhasználást tesz lehetővé. A toldásmentes alapanyag viszont már esztétikailag is maradandó élményt nyújt.

A fafajok tulajdonságai, az évgyűrűk formája, színe mind-mind befolyásolják a nyílászárók megjelenését. Gyárthatóság - műszaki tulajdonságok - ár szempontjából a legkedveltebb alapanyag a borovi fenyő ill. a lucfenyő, de különleges igények esetén egzotikusakból /akár kombinált duo keresztmetszettel is/ készülnek szerkezetek.

A felületkezelés mindenképpen üzemi körülmények között történjen! Miért is? Ma már a használt alapanyagok és technológiák lényegesen hosszabb élettartamot biztosítanak a gyártónál felületkezelt termékeknek! Továbbá a keretszerkezet fallal érintkező része is festett lesz, így a lezárt felület kevésbé fogja magába szívni az építési nedvességet, tehát meggátolható a vetemedés!

A jó minőségű fa nyílászárók zárása ugyanúgy szinte légmentes, mint a műanyag ablakok esetében, tehát a megfelelő szellőzés biztosítása itt is fontos !


2. MŰANYAG NYÍLÁSZÁRÓK

A műanyag a mai, modern kor terméke, a célszerűség alapján. Egy jól gyártott, beépített és beállított szerkezet szinte örök darab. A műszaki elavultság valószínűleg előbb bekövetkezik, mint a szerkezet tönkremenetele. Azoknak ajánlom, akik nem ragaszkodnak a természetes anyagokhoz, de jól használható, praktikus, könnyen kezelhető, kevés karbantartást igénylő nyílászárókat szeretnének.
A szinte tökéletes zárás miatt a természetes szellőzés viszont megszűnik, a megfelelő levegő bevezetését biztosítani kell !

Az olcsó kategóriában is fontos a jó választás:  a megfelelő műszaki tartalom mellett a szervíz és garanciális háttér, a megbízható értékesítő /gyártó/ cég alapfeltétel !

A műanyag ablakok keretszerkezete - tok és szárny egyaránt - több légkamrás PVC profil, a legnagyobb kamrában horganyzott acél merevítéssel. Figyelem: a profil és a merevítőacél méretei, vastagsága, keresztmetszeti kialakítása a nagy méretű ablakoknál jelentősen befolyásolja a nyílászárók merevségét! 

Ma  az alsó kategóriát a kb. (70)-76 mm-es, profilkeresztmetszetben 5 légkamrás, u=1.0W/m2K  üvegezésű nyílászárók jelentik. Ennél rosszabbal nem szabad foglalkozni.  Itt általában az olcsóbb ár elérése miatt 3 mm-nél kisebb /un. "B" kategóriás 2,6-2,8mm külső PVC profil falvastagságot használnak, ami nagy szárnyméretnél merevségi problémákat okozhat! A 2,6mm külső falvastagság alatti un. "C" kategóriás profilkeresztmetszet már több, mint kockázatos választás.

Nagyon fontos a merevítőacél falvastagsága /min. 1,5mm/, keresztmetszeti kialakítása,  hiszen ez is jelentősen befolyásolja a szerkezet merevségét. Az 1.2 - 0,9mm-es acél vagy a kemény műanyag merevítés sem merevségi szempontok, sem a vasalatelemek rögzítése, sem a sorolások miatt nem stabil megoldás !

A 70-76mm-es nyílászárókba beépíthetők 3rtg.-ű üvegszerkezetek, kb. 10-12 mm légrésekkel /u~0,7 W/m2K/, ami már jelentős hőszigetelési többletet jelent. A lényegesen nagyobb súly miatt a fent említett merevségi szempontok viszont hatványozottan érvényesek !!

A következő kategória a 82-83mm körüli min. 6-7 légkamrás termékcsaládok szigorúan 3rtg.-ű /legalább u=0,6 W/m2K üvegezéssel/, acél merevítéssel. Inkább középtömítéssel, mint anélkül /kicsit jobb hő-és hangszigetelést jelent a + ütközőtömítés/. Itt is fontos szempont lenne az "A+" kategória, sajnos csak a Veka termékcsaládja az. Új családi házhoz, igényes felújításhoz ez a "költséghatékony" választás, nagyon jó hőszigetlési értékekkel.

Innen már a passzív ház (jellegű) profilok a következő lépcső. A speciális műanyag (részben) acélbetét nélkül /Rehau Geneo/, vagy a légkamrákba tolt hőszigetelő betétek /Veka Alphaline/ mind-mind ebbe az irányba mutató termékek, melyek ma már az eladások 5-10%-át is kitehetik.

 

szerda, 24 március 2010 07:59

Nyílászárót szeretnék cserélni?

Írta:

Dátum: 2011. október 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

Nyílászáró cserénél a nyílások adottak. A megszokott formáktól azonban el lehet térni, ha a praktikum, a célszerűség úgy kívánja és egyéb adottságok lehetővé teszik. Az eltelt évtizedek alatt változott a szemlélet, és a gyakorlati tapasztalatok is segítenek. Van ahol kisebb, van ahol nagyobb vagy más osztású ablakszárnyak célszerűek. Egy szakember a kialakult szokások figyelembe vétele mellett sokat tud segíteni.

A társasházak nyílászáró cseréjénél természetesen határt szabnak a többi lakás ajtói-ablakai, a meglévőtől eltérni sokkal kevésbé lehet. A műemléki környezetre, műemléki épületekre pedig egyedi szabályok vonatkoznak.

A csere általában egyéb járulékos munkákat is takar.

"Egyesített szárnyú" ablakok cseréjénél (az üveg egy v. két, de összecsavarozott szárnyban van, és a meglévő tok kb. 6-9 cm vastag) a falszerkezet belső javítására kis mértékben v. egyáltalán nincs szükség. Egy- v. kétoldali hézagtakarás viszont általában kell. Hasonló a helyzet egyrétegű fa v. acél ablakoknál.

Az acél ablakok bontása viszont tartogathat meglepetéseket. Az új ablak külmérete általában kisebb, mint a régié, mivel a külső-belső vakolatot nem szükséges leverni.

"Kapcsolt gerébtokos" ablakoknál (az üveg két egymás előtt lévő egymástól függetlenül nyíló szárnyban van, a tokvastagság 20-25 cm) más a helyzet. A belül szélesebb ablakszárnyak miatt szükség van a belső falszerkezet javítására. Bonyolítja a helyzetet a felső redőnytokos ablak. Itt eldöntendő kérdés a redőnytok cseréje.

Ma már vannak az ablak tetejére épített, a meglévő belső redőnytok helyére kerülő korszerű hőszigetelt redőnyszekrények. Természetesen a belső redőnytok "eltüntetése", hőszigetelése és eldobozolása is lehetséges megoldás.



Fontos: NE a belső festés után tervezzen ablakcserét. Felújításnál a nyílászáró csere az első lépés, a külső hőszigetelés, redőnyök-rovarhálók cseréje, a belső felújítás (burkolatcsere, festés, stb) mindenképpen utána jöjjön. Sok felesleges költségtől kíméli meg magát.

Gyakori kérés: a meglévő külső tokos redőnyöket költségkímélés miatt építsük vissza. Ha jó állapotban vannak, ez általában lehetséges, de a "gombhoz a kabátot" szituáció miatt gyakran az ablakoknál kell kompromisszumokat kötni.

Az ablakcsere gyakori velejárója az utólagos külső hőszigetelés. Ha ilyenkor külső tokos redőnyök is vannak, az ablaktokot mindenképpen szélesíteni kell

Természetesen a nyílászáró csere szükséges részei a PUR hab hézag takarások, a belső (esetenként külső) párkánycserék és a már említett fal javítások. Ezekről mindenképpen érdemes tájékozódni. A belső oldali falszerkezetet lehet hagyományos kőműves munkával (téglapótlás, vakolás) v. gipszkartonnal is javítani.

Megjegyzés: a külső vakolás ügyes szakemberek munkája után általában nem v. minimálisan sérül (természetesen ha az jó állapotban van).

 

Dátum: 2011. október 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

Új épületnél látszólag egyszerű a helyzet. Készült egy terv, és "csak" be kell rakni a tervezett méretű ablakokat, ajtókat. Tévedés!

Ma általában engedélyezési tervek alapján építenek családi házakat. Nem készül kiviteli terv, viszont az engedélyezési terv nem tárgyalja megfelelő részletességgel a homlokzati nyílászárókat. Célszerű a tervezés fázisában részleteiben megteremteni a kapcsolatot az épület szerkezeteinek egyes elemei között (anyagban - színben - formában).

Ez a nyílászárókat és kiegészítőit is érinti, az építtető ezt a "művet" fogja nézegetni évtizedekig. Érdemes a lehetőségeket az építkezés megkezdése előtt számbavenni.

  • Milyen formájú nyílászárót szeretnék?
  • Téglalap alakút, trapéz, háromszög, sokszög alakút, talán íveset?
  • Nagy vagy kis üvegfelületet, osztottat vagy nagy üvegtáblásat?


Ezek a kérdések a tervezés során kell, hogy eldőljenek, hiszen a nyílászárók formája, mérete, osztása, elhelyezése a ház egészére hatással van, az épület összképét lehet az ablakkal-ajtóval formálni. Az építésszel mindenképpen érdemes megbeszélni az elképzeléseket, ötleteket.

Általában elmondható, hogy a nyitható ablak- vagy ajtószárnyak esetén (különösen a műanyagnál) a téglalap alakú formák az előnyösek minden szempontból; a praktikusság, a hosszú távú használhatóság, az árnyékolástechnikai eszközök felszerelése (redőnyök, zsaluk, rovarhálók), a bekerülési ár, lehetne sorolni - mind emellett szólnak. Néhány megjegyzés: a nagy méretű, íves nyitású egyszárnyú nyíló-bukó ablakok nagy valószínűséggel nem sokáig fognak mindkét funkcióban akadálymentesen működni. A 35-40 foknál kisebb hegyesszögű ablakszárnyak nyitáskor elakadhatnak a tokban, amit csak kimarással lehet korrigálni.

Gondolni kell arra is, hogy egy 150/150-es egyszárnyú ablak nyitáskor mekkora helyet foglal el pl. egy 3x3 m méretű szobában, de ugyanez - vagy ennél nagyobb - milyen jól mutathat egy 40 m2-es nappaliban.

Lehetne sorolni mi mindenre kell odafigyelni, érdemes a szakember segítségét igénybe venni.

Már a főfalak építésekor, az áthidalók elhelyezésekor aktuális eldönteni, lesznek-e, s ha igen milyen típusú árnyékolók /redőnyök, zsaluziák (külső lamellás árnyékolók), zsaluk/

Fontos dolog a méretértelmezés is. A tervezett névleges méretek általában a vakolatlan nyílásméreteket jelentik. A megrendeléskor mindenképpen tisztázni kell! A nyílászáró mérete ennél körben 1-1 cm-rel kisebb, sőt lejön még az esetleges tokszélesítők mérete és műanyag nyílászáróknál a párkányfogadó profil is.
 
szerda, 24 március 2010 07:45

Mennyi időre is szeretném?

Írta:

Dátum: 2011. október 31. - Utolsó frissítés: 2018. január 27.

A mai korszerű nyílászárók élettartama több tíz év. Természetesen ahhoz, hogy ez ténylegesen 10-30 vagy 40, esetleg még több, az sok tényezőtől függ.

Ha hosszú távra tervez, akkor mindenképpen érdemes jobb minőséget ill. "többet tudó" terméket választani, hiszen a fejlesztés folyamatos. Ami ma még éppen megfelelő, az 10 év múlva már korszerűtlen, 20 év múlva pedig elavult lehet és ezért kell cserélni, és nem azért mert tönkrement.

Természetesen az sem mindegy, hogy milyen színvonalon látja el funkcióit a termék az élettartama folytán, mik a meghibásodás esélyei-lehetőségei, mely alkatrészek-elemek avulnak el, mennyi ideig biztosított az alkatrész utánpótlás.

Fentiek miatt általában igaz, hogy az újabb műszaki fejlesztéseket tartalmazó termékek jobb befektetésnek bizonyulnak a régebbi /elavultabb/ elemeket tartalmazó nyílászáróknál. A legújabb fejlesztés viszont esetenként rizikós lehet, hiszen nincs mögötte elég tapasztalat. Érdemes erről is érdeklődni és mérlegelni.

Jelzés értékű, hogy mennyi garanciát ill. szavatosságot vállal a gyártó, de az sem mindegy, hogy KI vállalja. Mindig kérdés, hogy egy két éve létező cég 10 éves garanciája mennyit ér? Természetesen egy 10-20-30 éve jól prosperáló ismert vállalkozáshoz nagyobb a bizalom.

Nem mindenki tervez hosszú távra. Hiszen lehet, hogy néhány év múlva el szeretne költözni és rövidebb távban gondolkodik. Mérlegelni ilyenkor is érdemes. Biztosan csak néhány évig fogok itt lakni? Jobb minőség, "tudás" esetén mennyivel tudom könnyebben v. drágábban értékesíteni a lakást? Talán ilyenkor sem érdemes a legegyszerűbbet választani.